گاردان ماشین آلات کشاورزی

فهرست موضوعات

  1. گاردان چیست؟
  2. قطعات گاردان
  3. قابلیت ها
  4. انواع گاردان


گاردان چیست؟

گاردان به زبان ساده یک جزء مکانیکی فولادیست برای انتقال گشتاور و چرخش از یک قطعه مکانیکی محرک به قطعه مکانیکی متحرک، که به دلیل فاصله طولی و عرضی، یا نیاز به حرکت چرخشی نسبی، نمی‌توانند بصورت مستقیم بهم متصل شوند، در اینجا گاردان بین این دو قطعه قرار می گیرد تا فاصله طولی و عرضی را جبران کند.

در واقع گاردان یک وسیله مکانیکی برای انتقال نیرو از محرک(برای مثال:تراکتور) به متحرک (برای مثال:خرمن‌کوب) می باشد، و اجازه می‌دهد این دو قطعه به صورت آزادانه بچرخند.

به منظور کاهش وزن و از محور خارج نشدن گاردان به دلیل وزن زیاد و همچنین افزایش استحکام پیچشی آن گاردان را معمولاً توخالی و سبک می سازند.

با توجه به تصویر زیر موارد ذکر شده را بهتر درک می کنید.

گاردان
گاردان بین محرک و متحرک

اجزای گاردان

یک گاردان شامل میل گاردان، فلنج و چهار شاخ گاردان می باشد، که هر کدام وظایفی دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. با ما همراه باشید

مفصل ها و مجموعه کشویی گاردان

میل گاردان 

میل گاردان قطعه اصلی گاردان می باشد که بین فلنج ها و چهار شاخه گاردان ها قرار می گیرد و بصورت کشویی است.

در واقع میل گاردان قطعه ای است توخالی یا توپر که بصورت یک تکه و دو تکه(کشویی) می باشد و وظیفه جبران فاصله طولی را به عهده دارد.

فلنج 

فلنج‌ها وظیفه متصل کردن گاردان به شفت خروجی محرک و شفت ورودی متحرک را برعهده دارند. بر روی یک گاردان دو فلنج وجود دارد، فلنج جلویی گاردان که به شفت خروجی محرک و فلنج عقبی گاردان که به شفت ورودی متحرک متصل می شود.

چهارشاخه گاردان 

در برخی دستگاه های مکانیکی(محرک و متحرک) مجموعه گرداننده ها با توجه به ناهمواری ها و تغییر زوایا نوسان می کنند، از این رو برای جلوگیری از شکسته شدن، گاردان لازم است قابلیت تغییر زاویه داشته باشد. به همین منظور در دو طرف گاردان از مفصل های صلیبی به نام «چهارشاخه گاردان» استفاده می‌شود.

چهار شاخه گاردان به گاردان اجازه می دهد که چرخش و گشتاور را تحت زاویه قابل تغییر از محرک به متحرک منتقل کند.

چهار شاخه گاردان ها از یک طرف به گاردان و از طرف دیگر به فلنج اتصال دارند. این فلنج‌ها نیز به شفت خروجی محرک و شفت ورودی متحرک متصل اند.

اجزای یک چهار شاخه گاردان عبارتند از: 

  • چهار شاخه گاردان
  • غلتکهای سوزنی 
  • لاستیک آب بندی 
  • کاسه ساچمه

چهار شاخه گاردان باید حول محور صلیبی خود دوران داشته باشد تا بتواند به گاردان اجازه تغییر زاویه بدهد. از این رو از چهار کاسه ساچمه‌ی سوزنی به منظور یاتاقان‌بندی کم اصطکاک چهارشاخه گاردان، در راستای دو محور عمود بر هم استفاده می شود. این کاسه ساچمه‌ها توسط خار فنری در فلنج‌ها مهار می‌شوند. بین چهار شاخه و محفظه ساچمه‌ها جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و خروج گریس آن از یک لاستیک آب‌بندی استفاده می شود.


قابلیت ها

  • قابلیت جبران فاصله طولی و عرضی بین محرک و متحرک
  • امکان ساخت در اندازه و طول های متنوع

انوع گاردان

گاردان ها به انوع مختلفی از قبیل، کشاورزی، صنعتی و آبیاری تقسیم بندی می شوند. که در ادامه به آن ها می پردازیم، با وبسایت جهان محور نوین همراه باشید.

کشاورزی

گاردان کشاورزی معمولا به پشت تراکتور وصل می شود و نیروی محرک و چرخشی را به وسیله مورد نظر منتقل می کند.

صنعتی

آبیاری